^Powrót do góry

logo

"Cała Polska czyta dzieciom"

bonton

Każdego dnia kampanii ukazywać się będą zadania dla chętnych. Aby wziąć udział w losowaniu nagród książkowych, trzeba wykonać jedno z dwóch zadań dziennie i przynieść je do biblioteki szkolnej. Zapraszamy do udziału w zabawie, ciekawe książki czekają!

Pierwsze spotkanie z Kubą i Bubą

Dziś Karolina Walczak z klasy II gimnazjum przeczytała rozdziały pt. "Autograf", "Bekanie", "Biżuteria" i "Butonierka".

Oto zadania:

1. Narysuj Kubę i Bubę, kiedy rano zeszli na śniadanie (rozdz. "Biżuteria")

2. Zaprojektuj butonierkę z logo kampanii "Cała Polska czyta dzieciom" (rozdz. "Butonierka")

Drugie spotkanie z Kubą i Bubą

Dziś Agnieszka Dudzińska z klasy II gimnazjum przeczytała kolejne rozdziały opowiadające o przygodach symaycznych bliźniaków. 

Oto zadania:

1. Zaprojektuj ładną chusteczkę do nosa, dziewczęcą - dla Buby lub chłopięcą - dla Kuby (rozd. "Chusteczka").

2. Napisz list do Grzegorza Kasdepke, w którym podziękujesz za jego książkę "Bon czy ton savoir-vivre dla dzieci".

Trzecie spotkanie z Kubą i Bubą

Dzisiejszego dnia do czytania zaprosił Filip Raszewski z klasy II gimnazjum. 

Oto zadania:

1. Narysuj portrety Kuby i Buby, których nie mógł rozróżnić ich nauczyciel.

2. Zaprojektuj filiżankę, z której mama Kuby i Buby wypiłaby herbatę po powrocie ze szkoły.

Czwarte spotkanie z Kubą i Bubą

Dziś o przygodach bliźniaków czytały Milena Nowicka i Oliwia Kurzawska z klasy I gimnazjum.

Oto zadanie:

1. Zaprojektuj modne ubranie dziewczęce dla Buby lub chłopięce dla Kuby. 

 

 

 

 

E. Nesbith „Pięcioro dzieci i coś”

   „Pięcioro rodzeństwa: Cyryl, Antea, Robert, Janeczka i Baranek z Londynu wyjeżdża na wieś pod Rochester. Pozostawione pod opieką służby dzieci szybko odkrywają w pobliskim kamieniołomie Psammetycha, czyli duszka Piaskoludka. To dziwne, drażliwe i wiecznie naburmuszone stworzenie ku zaskoczeniu dzieci – które do tej pory nigdy jeszcze nie przeżyły żadnej magicznej przygody, bo to całkiem zwyczajne angielskie dzieci – potrafi spełniać życzenia. Oczywiście najłatwiej wymyślić dobre życzenie wtedy, kiedy nikt nie chce go realizować. Kiedy można mieć wszystko, czego się zapragnie, nagle trudno zdecydować, czego się tak naprawdę chce. A nawet gdy po bardzo gruntownym przemyśleniu za i przeciw podejmie się – zdawałoby się – mądrą decyzję, złośliwy i gburowaty duszek potrafi każdy pozornie świetny pomysł obrócić w duży kłopot. A może to nie wina duszka, tylko – jak sam Piaskoludek zauważył  – po prostu nie należy chcieć rzeczy takich, których się nie chce?”
Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie życzenia mieli Antea, Janeczka, Cyryl i Robert i co z tego wynikło, koniecznie przeczytaj „Pięcioro dzieci i coś”…

 

 

 

http://www.gandalf.com.pl/o/kumpelki-randki-i-ty,pd,153914.jpg

 

C. Hopkins „Kumpelki, randki i …ty”

   Lucy, Izzie, Nesta i TJ pomogą Ci zrozumieć samą siebie. Dzięki zawartym w książce pytaniom i odpowiedziom, które wybierzesz, dowiesz się: Do której z nich jesteś najbardziej podobna? Czy jesteś dobrą kumpelką? Jaki jest Twój idealny chłopak? Jaką jesteś dziewczyną? I wielu, wielu innych rzeczy o sobie! Dziewczyny pomogą Ci zinterpretować wyniki testów i dadzą Ci wiele ciekawych rad dotyczących przyjaźni, miłości i życia.

 

Kolejne propozycje ciekawych książek dostępnych

w naszej bibliotece za tydzień.

 

„Legendy polskie”

   Czy myszy rzeczywiście zjadły króla Popiela, bazyliszek przeraził się swojego odbicia w lustrze, a syrena miała rybi ogon? Dowiesz się, jeśli przeczytasz polskie legendy.
   Legendy to źródło wiedzy o kulturze Polski i jej regionów, ich historii, symbolice i zabytkach, oraz o bohaterach i wyznawanych wartościach czy dawnych obyczajach i folklorze, które mają wpływ także na współczesną kulturę. To fantastyczny sposób na poznawanie historii w nieco innej, bardziej przystępnej formie. „Legendy polskie” jako krótkie lecz fascynujące opowieści mogą być elementarzem zapoznającym z nazwami geograficznymi, a także podpowiedzią zwracającą uwagę na miejsca godne poznania i odwiedzenia. Co więcej legendy niosą też przesłanie natury moralnej i ziarno prawdy ludowej, o której często już nie pamiętamy”.

 

 

 Roald Dahl Matylda vyr 528ss matilda

   Matylda jest wrażliwą i niezwykle utalentowaną dziewczynką. Nie ukończywszy nawet pięciu lat czytuje Hemingwaya, Dickensa, Kiplinga i Steinbecka oraz rozwiązuje trudne zagadki matematyczne. Cóż z tego, kiedy jej rodzice nie zauważają jej; są po prostu... głupi. Co gorsza, kierowniczka szkoły, do której zaczyna uczęszczać Matylda, okazuje się prawdziwym potworem w spódnicy. Nagle Matylda odkrywa w sobie niezwykły dar, tajemniczą psychiczną siłę, zdolność czynienia dorosłym najbardziej perfidnych psikusów. Dzięki niemu będzie mogła ocalić szkołę i pomóc swojej ukochanej nauczycielce.

   A jak tego dokona? Dowiesz się, jeśli przeczytasz Matyldę R. Dahl.

 

 

http://j.wpimg.pl/r,id,d14yMTQ7dV5odHRwOi8vZ2V0LTIud3BhcGkud3AucGwvJTNGYSUzRDY1NDk1NjkzJTI2ZiUzRDAwLzA2L0RGLzAwMDZERkM1X29yaWdpbmFsX0QyNEM1NUNEREJDNkQ1OTYuanBnO3FeMC45O3ReanBnO3Nea3NpYXpraTtmdF4x.jpg

 Marta Madera Kroplówka z marzeniami

   Trzynastoletnia Lilka po wypadku samochodowym i pobycie w szpitalu musi zamieszkać u ekscentrycznej ciotki w Krakowie, z dala od domu, rodziny i przyjaciół. Samotna i przepełniona tęsknotą za bliskimi, uczy się żyć w nowym środowisku wśród obcych ludzi i nieznanych miejsc.

  Czy poradzi sobie w krakowskiej szkole? Czy znajdzie bratnią duszę, przyjaźń i wsparcie? Co czeka ją za pierwszym poważnym zakrętem w życiu? Tego wszystkiego  dowiesz się, jeśli przeczytasz Kroplówkę z marzeniami Marty Madery.

 

"Baśnie" Andersena

   "Baśnie" Andersena to zbiór pięknych opowieści, w których zawsze zwycięża dobro. Baśnie napisane są według pewnego schematu, wszystkie są do siebie trochę podobne, ale mimo tego dobrze się czyta te wzruszające historie różnych bohaterów. Śmiałkowie nieraz zmagają się z różnymi przeciwnościami losu, aby dotrzeć do celu.
Andersen ukazuje nam w swoich baśniach, że dobro zawsze zwycięża, uczciwym ludziom wszystko się udaje, ktoś  przyjdzie z pomocą.
   "Baśnie"  Andersena to jedna z najlepszych książek dla dzieci.

 

 

 

„Koncert dla zakochanych” Headapohl Bette

   Liberty wciąż nie 3może znaleźć dla siebie miejsca w nowym mieście i nowej szkole. Tęskni za swoim dawnym życiem i za starymi przyjaciółmi do tego stopnia, że nawet rezygnuje z czegoś, co było jej największą pasją - z gry na gitarze. Dopiero kiedy zaprzyjaźnia się z Bertem, jednym z najprzystojniejszych chłopców ze szkoły, coś zaczyna się zmieniać. Problem w tym, że była dziewczyna Berta robi co może, żeby się z nim znów spotykać.

Na szkolnym konkursie młodych talentów mają się zmierzyć obie rywalki. Czy wygra ta lepsza? Jeśli chcesz wiedzieć, przeczytaj „Koncert dla zakochanych”.

 

Saga o wiedźminie Andrzej Sapkowski

   Wiedźmin to postać stworzona przez polskiego pisarza fantasy A. Sapkowskiego. Wiedźmini pojawiają się m.in. w tzw. cyklu wiedźmińskim, na który składają się dwa zbiory opowiadań: Ostatnie życzenie i Miecz przeznaczenia oraz pięciotomowa „Saga o wiedźminie”. Wiedźmini zrzeszeni są w bractwie i za4jmują się odpłatnym zabijaniem potworów zagrażających bezpieczeństwu ludzi. Głównym bohaterem cyklu jest wiedźmin Geralt z Rivii, którego przygody poznasz, jeśli przeczytasz choć jedną z części sagi o wiedźminie.

 

 


1

   „B jak Bella i Bellini” J. Steve - Bella - w przeciwieństwie do swoich koleżanek, a zwłaszcza kolegów - wcale nie uważa szkolnej wycieczki do muzeum za nudną. Co więcej - ma wrażenie, że od momentu, gdy zwiedziła Narodową Galerię Sztuki, w jej życiu zaczyna się dziać coś ważnego. Nie wie tylko, czy ma to związek z pewnym obrazem, czy z chłopakiem ze szkicownikiem, którego przez chwilę widziała w jednej z muzealnych sal. Nie wie również, w jakim stopniu to wszystko, co się dzieje, jest przypadkowe. A może nic w życiu nie jest przypadkiem?

   Jeśli chcesz się dowiedzieć, kim był Bellini oraz czy Bella spotkała znowu tajemniczego chłopaka ze szkicownikiem – wypożycz książkę J. Stevens „B jak Bella i Bellini”.

 

   „Cudowna podr2óż Edwarda Tullana” K. Di Camillo - W pewnym domu na ulicy Egipskiej mieszkał królik, który się nazywał Edward Tulan.Królik był bardzo z siebie zadowolony i miał do tego powody: był własnością Abilene, która troszczyła się o niego, uwielbiała go i kochała. Edward Tulan był jednak wyjątkowo próżny i kochał tylko siebie. W czasie podróży statkiem do Londynu Edward wypadł za burtę i od tego momentu zaczęła się jego niewiarygodna podróż – z głębin oceanu w sieć rybacką, z czubka sterty śmieci w pobliże ogniska, przy którym grzali się włóczędzy, od wezgłowia łóżka chorego dziecka na ulice Memphis.
   Królik zaznał wiele dobra i zła, spotkał ludzi szczęśliwych i skrzywdzonych przez los, mądrych, ograniczonych, okrutnych, ale też pełnych poświęcenia. Im wszystkim zawdzięcza wspaniałą lekcję życia, której największą wartością jest miłość, przyjaźń, poświęcenie.

   Czy Edward powrócił do Abilene i czego się nauczył podczas swojej „cudownej podróży” - dowiesz się, jeśli przeczytasz „Cudowną podróż Edwarda Tullana”.

 

Copyrigcht © 2013 www.dluzyna.pl