^Powrót do góry

logo

ratownik medyczny12.02.2018r. naszą szkołę odwiedził Pan Adam Lemański - ratownik medyczny pracujący w Pogotowiu Ratunkowym w Lesznie.

Na spotkaniu ratownik udzielał instruktażu oraz zademonstrował tok postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.

Pan ratownik uświadomił uczniom na czym polega jego praca. Jak należy zachować się w nagłych wypadkach do momentu pojawienia się fachowej pomocy medycznej. Uświadomił uczniom iż tzw. ”złote minuty” ratują życie poszkodowanego. Przypomniał uczniom ważne telefony alarmowe. Przypomniał i ugruntował wiedzę z zakresu zadławień, reanimacji, opatrywania ran, złamań kości, skręceń stawów, zwichnięć stawów oraz kiedy dzwonić na numery alarmowe.

Ratownik pokazał uczniom jak ułożyć rannego w pozycji bocznej ustalonej jako pozycji bezpiecznej dla osoby poszkodowanej. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się wskazówki związane z masażem serca i sztucznym oddychaniem. Pan Adam wyjaśnił, dlaczego te czynności są tak ważne w pierwszych minutach. Opowiedział uczniom, jak stwierdzić, czy osoba poszkodowana straciła przytomność.

Po omówieniu zasad i czynności związanych z pomocą przed medyczną uczniowie bardzo chętnie i aktywnie brali udział wykonując podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem ratownika medycznego.

M. Omieczyński

Copyrigcht © 2013 www.dluzyna.pl